Wycieczka do Kórnika

W sobotę 18 maja grupa seniorów z Rokietnickiego Klubu Seniorów wybrała się na wycieczkę krajoznawczą do Kórnika. Najpierw przewodnik oprowadził nas po pięknym Zamku zbudowanym na bagiennej wyspie i otoczony fosą. Historyczne wzmianki głoszą, że pierwotna budowla obronna pochodzi już z XIV wieku. Zamek przez wieki zmieniał swoich właścicieli. Był reprezentacyjną siedzibą rodu Górków, później Czartoryskich. Historyczne koligacje sprawiły, że ostatnim właścicielem był Władysław Zamojski, który tuż przed śmiercią w 1924r. przekazał zamek narodowi polskiemu.

Wokół zamku rozciąga się piękny ogród – Arboretum Kórnickie. Mieliśmy okazję podziwiać w nim wiele ciekawych okazów drzew, krzewów i różnych roślin. Najbardziej zauroczyły nas jednak wielobarwne krzewy azalii, rododendronów jak również kończące już swoje kwitnienie magnolie i bzy. Wszyscy zachwycaliśmy się urokami natury rozświetlonej promieniami słońca.

Kolejnym punktem w programie naszej wycieczki było zwiedzanie powozowni. Wprawdzie powozów nie było wiele – 4szt lecz były one bardzo okazałe.

Ostatnim punktem programu był spacer nad jeziorem po urokliwej promenadzie, gdzie mieliśmy okazję przysiąść na ławeczce Wisławy Szymborskiej. Wybitna pisarka pochodzi z Kórnika. Spędziła tam wprawdzie zaledwie dwa lata swojego życia lecz ślad po niej pozostał. Jak pisała: „Nic dwa razy się nie zdarza…” , byliśmy w Kórniku w piękny majowy, słoneczny dzień a radość z tego wyjazdu przechodzi do historii.